Szöveg: Ruszanov András
Fotó: Dino Garcia / @dinophotosport
A sportág amúgy is elképesztően sűrű éves menetrendjét a nyári olimpia (és annak pályaborítása) csak tovább bonyolította a játékosok számára. Az elmúlt 3 és fél hónap leforgása alatt salak-fű-salak-kemény pálya váltotta egymást a Roland Garros – Wimbledon – Olimpia (Párizs) – US Open rotációban, ami irdatlan megterhelést jelentett mind a női, mind a férfi mezőny számára. Talán a hektikusra sikeredett nyári tenisznaptár (vagy a jelenkori játék által megkövetelt már-már abnomrális fizikai igénybevétel) miatt, a hölgyeknél 4, az uraknál 3 különböző győztest ünnepelhetünk az említett rangos tornákon. Az esztendő utolsó tenisz Grand Slam tornája pedig ezúttal sem hazudolta meg önmagát.
Köztudott, hogy New Yorkba, az év záró kéthetes Grand Slam eseményére általában egy velejéig kifacsart mezőny érkezik, akik mögött 8 hónapnyi kemény, munkás szezon áll. Bizonyára ennek is betudható, hogy a nőknél 10 (2014, Serena Williams), míg a férfiaknál 16 évet (2008, Roger Federer) kell visszamennünk az időbe, hogy olyan bajnok nevéhez érjünk, akinek sikerült a címvédés az amerikai kontinens legrangosabb viadalán. A teniszezők szemszögéből nézve keresve sem találhatnánk jobb kifejezést az esemény leírására , mint egy 18 napos túlélő program, ahol az ellenfelek mellett néhol a hőséggel, máskor ( a nézőtérről és a közeli La Guardia repülőtér forgalmas járatai által keltett) zajokkal kell megvívnia a játékosoknak. A “ki marad talpon című versengésben” idén 65 ország 910 játékosa vett részt, akik 13 kategóriában közel 900 mérkőzés keretében mérték össze tudásukat. A két legpatinánsabb versenyszám – a női és férfi egyes – bajnokság mondhatni papírforma eredményt hozott.
A hölgyeknél Aryna Sabalenka magabiztosan – a hét mérkőzés alatt – egy játszmát veszítve zsebelte be pályafutása 3. Grand Slam bajnoki címét egyesben. Habár a belorusz kiválóság számára ez a nyár nem a legoptimálisabban kezdődött. Először jobb vállsérülést szenvedett, emiatt júniusban a Berlin Ladies Openen az Anna Kalinskaya elleni negyeddöntőbeli mérkőzését fel kellett adnia az orosz lány 5-1-es vezetésénél. A sérülés következményeként a wimbledoni bajnokságon el sem tudott indulni, mivel nem tudott időben felépülni az év 3. Grand Slamjének kezdetére. Majd két hónapnak kellett eltelnie mire visszatért korábbi formájához; augusztusban -három vesztes elődöntő után – végre révbe ért Cincinnatiben is és megnyerte az 1000-es tornát.Ráadásul az elődöntőben Iga Świątek, a döntőben pedig Jessica Pegula felett aratott diadalt. Ezen siker kiváló felvezetése volt a newyorki tornának, ahonnan az elmúlt 3 évben minden egyes alkalommal keserű szájizzel volt kénytelen távozni. Két elődöntő és a tavalyi elvesztett finálé után idén megállithatatlannak bizonyult: az első körben a selejtezős Priscilla Hont, majd Lucia Bronzettit, aztán a 29. helyen kiemelt Jekatyerina Alekszandrovát utasitotta maga mögé.
Következett a korábbi párostárs, Elise Mertens, akit az olimpiai bajnok és hetedik helyen kiemelt Zheng Qinwen és a 13. helyen kiemelt Emma Navarro követett. A hatodik győztes strigulát a döntőben a hatodik helyen kiemelt amerikai Pegulával toldotta meg , és ezzel ő lett az 5. játékos az Open érában, aki egyazon évben megnyerte mindkét keménypályás Grand Slam tornát (Ausztrál és US Open). S talán az sem véletlen, hogy a 21. században 2 női teniszezőnek sikerült két egymást követő évben mind a négy keménypályás Grand Slam döntőjében jutnia: Victoria Azarenkának és Aryna Sabalenkának, mindkét hölgy belorusz játékos!
A férfi egyes bajnoki trófeát – csupán 2 szettet hullajtva az egész torna folyamán – a talján Jannik Sinner hódította el, aki Sabalenkával ellentétben egy álomszerű nyári menetelésen van túl. Június 10-én lett először világelső,és ő lett az első olasz játékos (férfi vagy nő), aki elérte a ranglista csúcsát. Világelsőként megnyerte debütáló tornáját,a 2024-es Halle Opent (így ezzel a nyolcadik férfi játékos lett, aki elérte ezt a bravúrt), ahol legyőzte Tallon Griekspoort, Marozsán Fábiánt, Jan-Lennard Struffot, Zhang Zhizhent és Hubert Hurkaczot. Sinner 38–3-ra javította 2024-es meccsrekordját és az idei wimbledoni bajnokságon először indulhatott első kiemeltként egy major tornán. Legyőzte Yannick Hanfmannt, Matteo Berrettinit, Miomir Kecmanovićot és Ben Sheltont, de a negyeddöntőben öt szettben kikapott Daniil Medvegyevtől, miután a harmadik szettben betegség miatt egészségügyi kezelésben részesült. Július 24-én bejelentette, hogy mandulagyulladás miatt nem vesz részt a 2024-es nyári olimpián. A pihenés megtette hatását hisz megnyerte a Cincinnati Opent, sima két szettben verve Frances Tiafoe-t a torna döntőjében. A győzelem felé vezető úton Alex Michelsent, Andrey Rubljovet és Alexander Zverevet is legyőzte. Ez volt a második 1000 mester címe az idei szezonban, és összességében az ötödik. Augusztus 20-án egy független bíróság bejelentette, hogy Sinner márciusban kétszer is pozitív eredményt produkált a doppingvizsgálat során, szervezete tiltott klostebolt tartalmazott.
A bíróság elfogadta Sinner magyarázatát, miszerint a doppinglistán lévő szer a gyógytornásza által végzett masszázs során jutott be a testébe, aki klostebolt tartalmazó kezelést használt a saját kezén lévő sérülés kezelésére. A bíróság döntése az volt, hogy Sinner “nem hibázott vagy hanyagságot követett el”, ezért elveszíti a márciusban megrendezett Indian Wells-i tornán szerzett pénzdíját és ranglistapontokat. Úgy fest azonban az ügy itt nem áll meg, hisz a WADA (Nemzetközi Doppingellenes szervezet) fellebbezést fontolgat az ügyben. Nos ilyen előzmények érkezett New Yorkba Sinner, aki élete második major tornáját zsebelte be, a negyeddöntőben legyőzve az 5. helyen kiemelt Daniil Medvegyevet, revansot véve a korábbi wimbledoni vereségéért, az elődöntőben a 25. helyen kiemelt Jack Drapert, a döntőben pedig a 12. helyen kiemelt Taylor Fritzet. Több mint 50 év alatt ő lett a negyedik játékos, aki ugyanabban a szezonban nyerte első két Grand Slam címét. A mérkőzést követő ceremónián a győztesnek járó trófeát a kétszeres US Open bajnok Andre Agassi nyújtotta át Sinnernek, aki először pont 30 évvel ezelőtt emelhette magasba a serleget. Az ünneplés érzelmesre sikeredett, mivel a bajnok Sinner megható szavak kiséretében beteg nagynénjének ajánlotta győzelmét. 23 évesen az olasz lett a valaha volt legfiatalabb férfi, aki ugyanabban az évben megnyerte mindkét keménypályás majort illetve az első olasz, aki US Open-t tudott nyerni az urak között és a 3. az Open érában, aki ugyanabban az évben szerezte meg első két Grand Slam bajnoki címét. (Sinner az Ausztrál Opent nyerte év elején.)
Habár nem végződött happy end-del egyik finálé sem az amerikaiak számára, azért a hazai publikum még így is legalább az utolsó játéknapokat is izgalommal teli várakozásban tölthette. Ugyanis a newyorki születésű Jessica Pegula és a kaliforniai Taylor Fritz révén végre érdekeltek voltak mindkét végjátékban. 2002-ben fordult elő utoljára, hogy mind a női, mind a férfi egyéni döntőben amerikai játékos szerepelt! Sőt, a 2003-as US Open idén volt az első Grand Slam, amelyen két amerikai férfi és női elődöntős mérkőzhetett, a fenti hazai menők mellett Emma Navarro és Frances Tiafoe személyében. Azért a királykategórián kívül akadt még “látnivaló” bőven: Az ukrán Ljudmila Kicsenok elhalasztotta esküvőjét, hogy megnyerje a női páros címét a lett Jelena Ostapenkóval, míg a Max Purcell és Jordan Thompson ausztrál tandem első férfi páros címét szerezte meg együtt. Sara Errani és Andrea Vavassori lett az első színtiszta olasz páros, akik vegyes páros címet nyertek a US Open-en, ők a Taylor Townsend és Donald Young amerikai szabadkártyás duót utasították maguk mögé. Érdekesség, hogy ez volt Young profi pályafutásának utolsó mérkőzése is egyben.
A 2024-es US Open lány egyesét a brit Mika Stojsavljevic nyerte, aki a harmadik fordulóban az első helyen kiemelt Emerson Jones és az elődöntőben a harmadik helyen kiemelt Iva Jovic legyőzésével jutott a döntőbe, ahol két szettben győzte le a japán Wakana Sonobe-t. Ezzel ő lett az első brit játékos, akinek sikerült a lányok egyesének járó cimet elhóditania a US Openen Heather Watson 2009-es sikere óta. A fiúknál a spanyol Rafael Jódart ünnepelhettük, aki a 2024-es US Openen a második helyen kiemelt Kaylan Bigun, az elődöntőben pedig a harmadik helyen kiemelt Rei Sakamoto felett aratott győzelemmel jutott be a fiúk egyesének döntőjébe. Ott a norvég Nicolai Budkov Kjaer ellen a harmadik szett rövidítésében nyerte meg a mérkőzést és lett a 3. spanyol az elmúlt 4 évben, akit a US Open-en bajnokká avattak a fiúk egyes versenyében.
S még néhány kuriózum a 2024-es US Openről. Idén több híresség tette tiszteletét, mint valaha, rekordszámú, több mint 500 hírességet és VIP vendéget látott vendégül az év záró Grand Slam eseménye. Kétszámjegyű növekedést könyvelhetett el az élelmiszer-, ital- és áruértékesítés: A teljes élelmiszer- és italértékesítés 14 százalékkal nőtt 2023-hoz képest, beleértve a rekordot jelentő 556 782 eladott Honey Deuce jellegzetes koktélt.
A US Open árueladásai szintén 20 százalékkal nőttek a tavalyi adatokhoz képest. További fontos mérföldkövek még az Open életében a szponzorálás növekvő trendje. A 2024-es US Openen 24 hivatalos versenyszponzor teljes profilját láthattuk, amelyek közül hét több, mint 30 éve a torna hivatalos partnere. Két új szponzor, a Moët & Chandon és a Destination D.C. csatlakozott a US Openhez, és bejelentették a az Emirates Airline és a Chubb társasággal történő szerződés hosszabbitását is.
Mint a fenti felrsorolás mutatja az idei US Open sem szúkölködött a történelmi rekorddöntések, így talán a legelképesztőbb csúcsdöntések maradtak a végére: a helyszínen jelenlévő nézők száma először haladta meg az egymilliós számot, pontosan 1 048 669 szurkoló láogatott ki a teljes három hét alatt az USTA Billie Jean King National Tennis Centerbe, ez nyolc százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest és mind az Arthur Ashe mind a Louis Armstrong stadionban minden ülés elkelt az ott játszott mérkőzésekre. Folytatás következik – jövőre!